...skąd pochodzi nazwa "Poisson d'avril"?

Poisson (m) d'avril – Prima Aprilis (dosł. kwietniowa ryba)

donner un poisson d’avril à quelqu’un – lui annoncer une nouvelle qu’on invente

 

Pourquoi fait-on des blagues, le 1er avril ? Dlaczego robi się kawały 1 kwietnia?

Aż do 1564 roku, rok rozpoczynał się 1 kwietnia i kończył ostatniego marca. Dopiero król Karol IX zdecydował się zmienić kalendarz na obowiązujący do dnia dzisiejszego. Z tej okazji hucznie świętowano. Ludzi obdarowywali się prezentami aby uczcić nadejście nowego roku. Wiele osób nie mogło się jednak przyzwyczaić do nowego kalendarza i nadal wręczało sobie prezenty 1 kwietnia. Jednakże to już nie było prawdziwe święto i w związku z tym ofiarowywano sobie sztuczne prezenty i robiono kawały.

 

D’où vient la tradition du poisson d’avril ? Skąd wzięła się tradycja „poisson d'avril''?

Dawniej ludzie z okazji nadejścia nowego roku ofiarowali sobie wzajemnie jedzenie. Kwiecień był czasem Wielkiego Postu, podczas którego spożywanie mięsa było zabronione. Aby zatem uczcić nadejście roku ludzie obdarowywali się rybami. Kiedy kalendarz został zmieniony z kwietniowego na styczniowy ludzie nadal dawali sobie ryby  ale sztuczne, gdyż nie był to już prawdziwy początek roku.

Inna legenda głosi, że na początku kwietnia łowienie ryb było zabronione we Francji z uwagi na okres reprodukcji ryb. Niektórzy zatem robili kawały wędkarzom ofiarując im sztuczne ryby.

 

Do dnia dzisiejszego zachowała się nazwa „poisson d'avril'' natomiast tego dnia Francuzi nie dają sobie podarunków. Dzieci przyklejają innym, dla żartu, do pleców rybę z papieru bądź krzyczą „poisson d'avril'' jeśli uda im się kogoś nabrać.

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.